میکروپلاستیک های شناور اقیانوس ها

پنج بیلیون پلاستیک شناور در سطح آبهای آزاد جهان و با الگوی جریان عظیم آبهای اقیانوسی در گردش است.  در اوایل سال 2010 میلادی بنیاد تارا از اولین موسساتی بود که یک بررسی جامع در رابطه با آلودگی اقیانوس ها انجام داد.

اپلیکیشن به زی

در سال 2014، تارا یک سفر تحقیقاتی هفت ماهه در دریای مدیترانه را برای بررسی آلودگی اقیانوس و تاثیر آن بر زندگی دریایی را انجام داد. و تا به امروز 11 سفر موفقیت آمیز را به پایان رساند.

این سفر از واقعیت وجود میکروپلاستیک ها و افزایش شدت رشد باکتری ها در اطراف آنها پرده برداشت. تحقیق در زمینه میکروپلاست های وارد شده در چرخه زیستی اقیانوس ها از آن زمان، بخش جدایی ناپذیر از فعالیت های تیم تحقیقاتی تارا تبدیل شد. مصرف بیش از حد پلاستیک ها و ضایعات تولید شده، تاثیرات تکان دهنده ای بر دنیای طبیعی و محیط دریایی دارد.

اپلیکیشن به زی

مطالعات علمی تارا در راستای درک بهتر از خطرات بالقوه پلاستیک ها بر انسان و اکوسیستم های دریایی ایجاد کرد.

برای مواجهه با معضل تخریب پلاستیکی اقیانوس ها، تارا راه حل هایی از جمله ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی را ارائه کرد.

میکرو پلاستیک ها که ابعادی در حدود پنج میلیمتر دارند، یا مستقیما به شکل ذرات میکروپلاستیکی در لوازم آرایشی، الیاف و قطعات وسایل نقلیه و … و یا در اثر تجزیه و شکستن قطعات پلاستیکی بزرگ  رها شده در آبها بوجود می آیند. کیسه های پلاستیکی اصلی ترین منبع این زباله ها هستند چراکه تحت تاثیر آب و آفتاب از هم جدا می شوند.

اپلیکیشن به زی

میکروپلاستیک های رها شده در اقیانوس ها

براورد های اخیر نشان می دهد که حدود 250 میلیارد تن ذره پلاستیکی در سطح دریاها و اقیانوس ها شناور هستند که معادل دویست و شصت و هشت هزار و نهصدو چهل تن رباله است.

پلاستیک ها موادی با پتانسیل بالا و بسیار ارزان هستند. خواص فوق العاده دارند سبک، مقاوم، انعطاف پذیر، صلب، مات و شفاف و به راحتی با هر شرایطی سازگارند که تمام این خواص در کنار هم آنها را به پرکاربردترین محصولات در انواع مختلف تبدیل کرده است.

پلاستیک های مدرن اولین بار در اوایل قرن بیستم اختراع شدند و تولید و استفاده از پلاستیک ها به صورت نمایی در تمام زمینه ها، از ساخت و ساز گرفته تا وسایل نقلیه و الکترونیک رشد کرده است.

با این وجود حجم عظیمی از کاربرد پلاستیک همچنان به روش سنتی و کوتاه مدت است و به محض بسته بندی و پس از خرید دور انداخته میشود و عمر مصرفش پایان می یابد. بهترین راهکار حذف این بسته بندی ها از مصارف روزانه و کاهش حجم این زباله ها از پسماند دائمی خانوار و یا بازیافت آن برای بازگشت به چرخه تولید است.

0 نظرات

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *