زمین گرمش است!

تو این روزهای گرم تابستان احتمالابرایتان اتفاق افتاده که  ماشین را جایی پارک کرده و پس از بازگشت هوای درون ماشین بسیار گرم تر از هوای محیط باشد.

اپلیکیشن به زی

امروز میخواهیم در زمینه ی گرمایش کره ی زمین توضیحاتی دهیم.

اپلیکیشن به زی

Global warming

محققان میگوند طی 100 سال گذشته دمای کره ی زمین 4 سانتی گراد گرم تر شده و این امر سبب نگرانی جهانی برای آینده ی بشر و امروزش شده است. با گرم شدن کره ی زمین یخ های قطبی ذوب و به حجم آب اقیانوس ها افزوده شده است.

اپلیکیشن به زی

ذوب شدن یخ های قطبی

با این روند بسیاری از شهر های جزیره ای و … به زیر آب میروند. از ذخیره ی آب جهان کاسته و بسیاری از حیوانات و آبزیان زندگی خود را از دست میدهند.

اپلیکیشن به زی

 

پرسشی که به وجود می آید این است که طی چه فرآیند هایی زمین گرم و گرم تر میشود؟

نخست توضیح میدهیم که سرنوشت تابش های خورشید بر زمین چه میشود.

اپلیکیشن به زی

تابش اشعه های خورشید بر زمین

آیا این پرتوها جذب کره ی زمین میشوند یا صرفا عبور میکنند؟

زمین توسط فرآیند های صنعتی گرم میشود چرا که گازهایی از جمله کربن دی اکسید تولید شده دمای کره ی زمین را افزایش میدهد. این گازها پرتوهای خورشید را در خودشان ذخیره کرده. اصطلاحا به این گاز ها، گازهای گلخانه ای میگویند.

اپلیکیشن به زی

گازهای گلخانه ای به صورت طبیعی در کره ی زمین وجود دارند شامل بخار آب، کربن دی‌اکسید، متان، دی نیتروژن مونوکسید و اوزون  است.

بدون گازهای گلخانه ای دمای کره ی زمین حدودا منفی 18 درجه سانتی گراد بود.

اپلیکیشن به زی

همانطور که گفتیم فعالیت های صنعتی سبب افزایش گازهای گلخانه ای میشوند. اما یکی از پر اهمیت ترین فعالیت های صنعتی سوزاندن زباله هاست.

که اگر پسماندها از مبداء تفکیک و بازیافت شوند، دیگر نیازی به سوزاندن آنها و تولید گازهای گلخانه ای نیست. نتیجتا ما با بازیافت پسماند خشک و تفکیک آنها از مبداء کمک میکنیم که دمای کره ی زمین را گرم تر نکنیم.

اپلیکیشن به زی

به تازگی متاسفانه شاهد سوختن بخشی از جنگل های آمازون به مدت 3 هفته بودیم!!

اپلیکیشن به زی

سوختن بخشی از جنگل های امازون

دی اکسید کربن تولید شده از این آتش سوزی مقدار قابل توجهی گاز گلخانه ای  به جو افزوده است.

و قسمت مهم ماجرا سوختن بخشی از جنگل های پر اهمیت کره زمین است. این درختان حدودا 20% اکسیژن جهان را تامین میکنند. این میزان بسیار چشم گیر است و افسوس که ما انسان ها توجه لازم را به محیط زیستمان نمیکنیم. بسیاری از شهروندان نمیدانند که با تفکیک پسماند خشک از مبداء چه کار پر اهمیتی در جهت حفظ کره ی زمین میکنند. همواره تصورمان این است که کارها و پروژه های عظیم جهانی میتواند حیاتی تر باشد برای حفظ اکوسیستممان.

در همین راستا آکادمی علمی علوم، مهندسی و پزشکی آمریکا در سال ۲۰۱۶ مدعی شد که با قاطعیت می‌توان اعلام کرد آسیب‌های زیست‌محیطی مانند موج گرفتن هوای گرم در یک منطقه ارتباط مستقیمی با گرمایش جهانی زمین دارد.

دانشمندان بر این باور هستند که افزایش دمای کره زمین موج گرمای بیشتری را به دنبال دارد و خشکسالی‌های بیشتر، بارش شدید و طوفان‌های هاریکان قدرتمند را می‌توان از نشانه‌های گرمایش جهانی دانست.

اپلیکیشن به زی

 

و همچنین میگویند که خشکسالی‌های دیگری نیز با شدت دو برابر در آینده قسمت‌های مختلف کره زمین را تهدید می‌کند.

خوشبختانه فرآیند تصاعد دی‌اکسید کربن در آمریکا از سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ کاهش داشته که این امر را مدیون فناوری‌های جدید و تجهیزات کم‌مصرف‌تر هستیم.

استفاده از سوخت‌های بنزینی که آلودگی کمتری دارد نیز به این امر کمک می‌کند. دانشمندان نیز دائم به‌دنبال راه‌های جدیدی برای مدرن‌‌کردن نیرو‌گاه‌های برق و تولید الکتریسیته پاک هستند. اما پیاده‌سازی این راه‌کارهای جدید گاهی اوقات با مشکل روبرو میشود.

 

 

 

 

 

0 نظرات

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *