اپلیکیشن به زی

ایده خط تولید شرکت آدیداس و زباله های بازیافتی اقیانوس!

توسعه صنعتی عصر حاضر بستر ساز افزایش تولید ضایعات جهان است. در مقالات قبلی سایت به میکروپلاستیک ها و آلودگی اقیانوس ها و حتی قطب شمال اشاره شد. کارشناسان پیش بینی میکنند که ظرف 30 سال آینده، پلاستیک بیشتری نسبت به ماهی در دریاها وجود خواهد داشت! برآورد مطالعات نشان می دهد که بیش از 90% پرندگان دریایی حداقل یکی از انواع پلاستیکها را خورده اند. از این رو شرکت آدیداس نیز در چند سال اخیر در تلاش برای همکاری با سازمان محیط زیست در پی رسیدن به  فناوری ساخت کفش هایی از مواد بازیافتی پلاستیکی است تا ورود این پلاستیک ها را به اقیانوس ها متوقف کند.

اپلیکیشن به زی

تیم تحقیقات و جمع آوری پلاستیک های اقیانوس شرکت های adidas and parley

رونق چرخه تولید مداوم، یکی از موثرترین و عالی ترین راهکارها برای حفظ محیط زیست است. و شرکت بزرگی همچون آدیداس که سالانه بیش از 400 میلیون جفت کفش تولید می کند و طرفداران آن طیف وسیعی از افراد جامعه را پوشش می دهند، می تواند تاثیر بسزایی در بهبود این شرایط و جلوگیری از بحران های زیست محیطی داشته باشد.

اپلیکیشن به زی

آدیداس انتظار دارد که در سال 2019، 11 میلیون جفت کفش با پلاستیک بازیافت شده از اقیانوس بسازد. که دو برابر کفش های تولید شده در سال 2018 است. که به گفته سخنگوی این شرکت مانع از رسیدن 2810 تن پلاستیک به اقیانوس ها می شود.

بازیافت و تفکیک پسماند از مبدا

اما این کفش ها چگونه ساخته می شود؟

این شرکت جمع آوری اولیه را از سواحل مالدیو و با بطری های پلاستیکی شروع کرد و برای اینکار از پلاستیک های حاوی پلی اتیلن (PET)  استفاده کرد. البته در این مسیر شرکت parley نیز با آدیداس همکاری میکند. زباله های بازیافتی پس از جمع آوری به کارخانه فرآوری آدیداس ارسال میشود و اگر زباله ای در تولیدات آدیداس قابل استفاده نباشد از آنجا به تاسیسات بازیافت معمولی فرستاده می شود.

behzi

ضایعات را درکارخانه فرآوری خرد می کنند، شستسو میدهند و آب آن را کاهش می دهند تا جایی که جز پوسته های کوچک پلاستیکی چیزی باقی نمی ماند. پوسته ها ابتدا گرم و سپس خشک و خنک می شوند و به گلوله های کوچک رزین تبدیل می شوند. به طور معمول پلی استر از نفت تولید می شود اما آدیداس با ذوب این گلوله ها، یک رشته نخ پلی استر تولید میکند تا در صنعت تولید کفش  و لباس استفاده شود. در این پروژه مصرف آب و مواد شیمیایی تا 75% کاهش می یابد.

behziapp

هدف آدیداس جایگزینی کلیه پلی استرها مصرفی با پلی استر بازیافتی تا سال 2024 است. در حال حاضر بیش از 40% پوشاک آدیداس از پلی استر بازیافت شده تولید می شود. پوشاک تولیدی از پلاستیک و میکروپلاستیک های اقیانوسی در فوتبال دانشگاهی، بیسبال، هاکی و مسابقات آزاد استرالیا استفاده شده است.

سامانه آنلاین به زی

البته تمامی این تمهیدات از ورود میکروپلاستیک ها به آب جلوگیری نمی کند، آدیداس به مشتریان خود پیشنهاد می دهد که لباس ها را با آب سرد بشویند.

اما این فقط اولین قدم است. آدیداس در حال تولید یک کفش 100% قابل بازیافت به نام Futurecraft Loop است که پیش بینی می شود تا سال 2021 به بازار عرضه شود.

آدیداس به کمک موسسه حفاظت محیط زیست دریاها در صدد تولید محصولات جدید سازگار با طبیعت است که یک گام بزرگ به سوی آینده پایدار است.

behziapp

البته شرکت های دیگر نیز در این زمینه فعالیت های مشابهی دارند برای مثال شرکت نایک کفش های استفاده شده با مارک خود را تحویل می گیرد و آنها را به ماده ای به نام Nike Grind تبدیل می کند. ماده ای که سطح زمین های ورزشی مانند زمین تنیس یا بسکتبال را با آن می پوشانند.

اپلیکیشن به زی

0 نظرات

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *