Behziapp

شرایط حاکم بر اوضاع اقتصادی بازیافت

بسیاری ازمردم هیچ ایده ای برای زباله های تولیدیشان ندارند. هزینه های اجرای طرح جمع آوری پسماند و انتقال آن به تاسیسات و پردازش بسیار بالاست. با این حساب باید طرح اقتصادی مناسبی برای برنامه های بازیافت بوجود بیاید تا برای نسل های بعد نیز پایدار باشد.

بازیافت و تفکیک پسماند خشک از مبدا

سه عامل مهم در مسیر فرآیند بازیافت وجود دارد و که باید به آن توجه شود.

هزینه های مربوط به اجرای عملیات جمع آوری شامل برداشت مواد از مبدأ، انتقال آن به مراکز بازیافت. این مرحله نیازهای متفاوتی از قبیل سرمایه، نیروی کار، آموزش، جمع آوری و نگهداری، ماشین آلات و سوخت و سایر هزینه های مربوط جهت ارائه خدمات جمع آوری مطمئن برای مشتریان ساختمان های مسکونی و تجاری است.

اپلیکیشن به زی

مرحله دوم پردازش و دسته بندی مواد بازیافتی جمع آوری شده است. این در حالی است که بسیاری از این مراکز شبانه روز در حال فعالیتند. در این مراکز زباله های بازیافتی از مواد آلوده و سپس برحسب نوع (کاغذ، فلز و …) از هم تفکیک می شوند، که به نیروی کار و فناوری متکی است. به بیان ساده تر نیروی انسانی و ماشین آلات در حال صرف انرژی برای تفکیک زباله هایی هستند که مصرف کنندگان باید آن ها را به تفکیک در سطل های مخصوص جمع آوری کنند تا کالاهایی که ارزش بازگشت به چرخه تولید بازار را ندارند حذف شوند. بسیاری از این پسماندها مرطوب، کثیف و غیر قابل بازیافت هستند.

در سال 1980 و همزمان با شروع پروژه بازیافت، به دلیل محدود بودن منابع بازیافتی و پایین بودن میزان آلودگی هزینه های پردازش و تفکیک نسبتا پایین بود، اما هم گام با صنعتی شدن و افزایش نرخ تولید زباله، میزان آلودگی و البته تنوع محصولات بازیافتی بالا رفت؛ که همین امر سبب افزایش هزینه های مراحل تفکیک و پردازش پسماندها شد.

Behziapp

در کنار تمام این چالش ها هزینه حمل ونقل و سوخت برای بارگیری و تخلیه در سال های جاری افزایش یافت، که از جمله مهم ترین و پرهزینه ترین اقدامات در زمینه جمع آوری را شامل می شود. از طرفی هزینه های نیروی کار و ماشین آلات در مراکز بازیافت نیز به دلیل استفاده از ابزار آلات صنعتی به روز و افزایش زمان کاری با توجه به حجم انبوه زباله ها، رشد چشمگیری داشته است. از طرفی بیش از یک سوم زباله های جمع آوری شده قابل بازیافت نبوده و در نهایت به زباله تبدیل می شود.

اپلیکیشن به زی

با توجه به مطالبی که در متن بالا ذکر شد هزینه جمع آوری و بازیافت امروزه با ارزش متوسط محصولات بازیافتی در بازار یکسان نیست. در نتیجه راه حل ابتدایی برای کم کردن هزینه ها، تفکیک درست و اصولی پسماند خشک از مبدا است تا حدودی در مصرف انرژی و سرمایه صرفه جویی شود.

اپلیکیشن به زی

Behziapp

0 نظرات

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *