اپلیکیشن به زی

محرم..، نذر طبیعت!

با آغاز ماه محرم، هر کسی به نوعی می‎خواهد در عزای امام حسین(ع) خدمتی انجام دهد و خود را در زمره عزاداران ایشان قرار دهد. مراسم محرم و سوگواری برای امام حسین (ع) و یارانش با زندگی و فرهنگ ما ایرانی‌ها عجین است. در این ایام صدای نوحه و روضه از جای جای کشورمان برمی‌خیزد و همه، جامه‌ی سیاه به تن می‌کنند تا یاد سالار شهیدان را زنده نگهدارند.

اپلیکیشن به زی

یکی از رسوم قدیمی و بسیار رایج در کشور ما اطعام عزاداران حسینی است که این اقدام در جایگاه اقامه عزا برای شهیدان کربلا محسوب می شود و افراد زیادی شروع به پخش نذری های گوناگون می‌کنند. اما در سال های اخیر پخش این نذرها در ظروف یکبار مصرف بسیار رایج شده، و بشکل گسترده و مکرر این ظروف در مساجد، هیئت‌ها و تکایای مذهبی توزیع می‌شوند؛ ظروفی که باعث مرگ طبیعت و محیط‎ زیست می‎شوند.

اپلیکیشن به زی

اواخر قرن نوزدهم، تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی شرایط زندگی را برای مردم جهان و بعدها برای طبیعت و محیط زیست متحول ساخت. زمانی که ظروف پلاستیکی اختراع شد و به سفره‌های ما راه پیدا کرد، نوید راحتی و آسایش را با خود به همراه داشت؛ غافل از اینکه چه مضراتی برای مصرف‌کنندگان به همراه دارد.

اپلیکیشن به زی

مصرف غذای گرم در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی علاوه بر اینکه سلامت و بهداشت افراد را به خطر می اندازد، به دلیل انباشته شدن در طبیعت و دیر تجزیه شدن به یک معضل و چالش اساسی تبدیل شده است و بزرگترین تهدید طبیعت و محیط‎ زیست است.

اپلیکیشن به زی

چند سالی است که کمپین‎های «نه به پلاستیک» در کشور و حتی جهان رونق بسیاری یافته‎اند. این‌بار در محرم انتظار می‌رود پویش‌ها و کمپین‎ها، کار ویژه‎ای انجام دهند. تجزیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در طبیعت ۴۵۰  تا ۷۰۰ سال زمان می خواهد، در حالی که چند سالی است ظروف یکبارمصرف با پایه گیاهی وارد بازار شده است. ظروف یکبار مصرف گیاهی در ایران دارای ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد نشاسته‎ای گیاهی است که همراه با ترکیبات دیگر ساخته می‎شود. این ظروف تخریب ‎پذیر بوده و در زمان کوتاه‎تری نسبت به ظروف پلاستیکی در محیط‌ زیست تجزیه می‎شوند. همچنین استفاده از ظروف شیشه‌ای و فوم‎دار و آلومینیومی در مراسم‎های ماه‌های محرم و صفر توصیه می‌شود.

اپلیکیشن به زی

شاید هیئت‌ های مذهبی به دلیل هزینه و سرعت کار نپذیرند که از وسایل پلاستیکی استفاده نکنند اما شهروندان می‌توانند از وسایل شخصی استفاده ‎کنند. مثلاً هر کسی قاشق یا لیوان شخصی خود را همراه داشته باشد. استفاده از لیوان شخصی همراه، یک کار کوچک است؛ اما هم حجم کار هیئت‌ ها را پایین می‌ آورد و هم بهداشت فردی رعایت می‌ شود.

اپلیکیشن به زی

یکی دیگر از مسائل مهم، جمع‌ آوری ظروف یکبارمصرف بعد از برگزاری هیئت‌ ها است. در کشور ما فرهنگ جمع‌ آوری زباله هنوز به شکل اصولی وجود ندارد. در کنار دریا، در جوی خیابان ‎ها و… شاهد زباله ‎های فراوانی هستیم. در محرم، این معضل شکل فاجعه‌ آمیزتری به خود می‌ گیرد. در حقیقت ریخته شدن انبوهی از  ظروف پلاستیکی نذری در معابر شهری و اطراف حسینیه‌ ها و هیئت‎ هاي عزادار، زیبنده شهر و این مراسم بزرگ مذهبی و دینی نیست. ظهر عاشورا که به پایان می‌رسد به دلیل ناآگاهی و فقدان مسئولیت‌ پذیری برخی از مردم، چهره اغلب شهرهای کشور یکپارچه مملو از ظروف پلاستیکی نذورات می‌ شود. لازم به ذکر است این ظروف از ارزش بازیافتی بسیار پایینی نیز برخوردارند و بسیاری از مراکز بازیافت پسماند از ارائه خدمات برای بازیافت این محصول سرباز می زنند.

Behziapp

محرم شهر پاک را می توان بهانه زیبایی برای ترویج فرهنگ استفاده نکردن از پلاستیک در میان عزاداران و فرهنگ «نه به ظروف یک بار مصرف» بیان کرد.

اپلیکیشن به زی

0 نظرات

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *